نیازمندی های ترکیه
نیازمندی های ترکیه

همه ما سعی می‌کنیم که سبک زندگی شخصی و حرفه‌ای خود را مدیریت کنیم تا به موفقیت‌هایی مانند زندگی شخصی بهتر و توسعه حرفه ای مداوم دست پیدا کنیم. این موضوع یکی از مهم‌ترین موضوعات زندگی هر شخص برای توسعه شغلی مستمر (Continuing Professional Development) یا به اختصار (CPD) و مدیریت کسب‌وکارها ‌است.

شما ۱۷ سال پیش وارد حرفه خود شدید؛ انگار همین دیروز بود که مدرکتان را گرفتید، جست‌وجوی شغل را آغاز کردید و فکر می‌کردید که می‌توانید دنیا را فتح کنید. آیا اکنون کارتان یک ماجراجویی هیجان‌انگیز است؟ اگر اولین چیزی که صبح یا عصر، هنگام کارتان می‌پرسید این است که «آیا هنوز ساعت ۵ است؟» و پاسخ قاطعانه «نه» را دریافت می‌کنید؛ تقصیر کیست؟ سازمانتان را سرزنش نکنید؛ بلکه خودتان را سرزنش کنید که در ادامه‌ی توسعه شغلی مستمر خود مشارکت ندارید. فکر نمی‌کنید در این مرحله از زندگی‌تان لازم باشد که دوباره بیندیشید! دلایل بسیاری وجود دارد که باعث می‌شود (CPD) از هر جهت که امکان‌پذیر است، از نظر شغلی و شخصی مهم باشد؛ بیایید به بررسی دلایل اهمیت آن بپردازیم.

 

 

 

 

۱. عملکرد شغلی خود را بهبود می‌بخشید

یکی ازعلت‌های اهمیت توسعه حرفه ای مداوم یا CPD بهبود عملکرد شغلی افراد است. هر شغلی سرانجام به روال تبدیل می‌شود؛ اما پس از مدتی این رفتار باعث ایجاد خودخوشنودی می‌شود. وقتی کارمندان از خود راضی می‌شوند، در این صورت کارشان بدون انگیزه انجام می‌شود یا مملو از اشتباهات است.

گرچه درک‌شدنی است که پس از ۱۲ سال سرانجام از موقعیت خود بیزار خواهید شد؛ کسب‌وکارتان انتظار ندارد که شما بیکار باشید و اجازه دهید که اشتباهات جمع شوند. یکی از مزایای توسعه شغلی مستمر این است که عملکرد شغلی شما بهبود می‌یابد؛ دلایل آن را در ادامه ذکر کرده‌ایم:

  • مهارت‌های جدیدی را فرا می‌گیرید؛
  • حرفه شما جوان‌سازی می‌شود و به این حوزه علاقه جدیدی پیدا خواهید کرد؛
  • از مهارت‌هایی که به‌تازگی کسب کرده‌اید، استفاده می‌کنید؛
  • در دریافت دستمزد بیشتر و ترفیع‌‌گرفتن به شما کمک می‌کند.

این خصوصیات هنگامی رایج است که به‌طور معمول در کارگا‌ه‌ها شرکت می‌کنید، در یک دوره آنلاین ثبت‌نام می‌کنید یا از سمینارهای برگزارشده در شرکت استفاده می‌کنید.

 

 

۲. مهارت‌هایتان را بهینه و به‌روز می‌کنید

مهارت-های-خود-را-بهینه-کنید-توسعه-شغلی-مستمر

به‌طور معمول، افراد حرفه‌ای می‌گویند که CPD شغلشان را نجات داده است. بدون پیشرفت شغلی، ممکن است آن‌ها تا زمانی که به خوش‌شانسی خود نرسیده‌اند، در سطحی پایین گیر افتاده باشند و به‌نوعی از تلاش شرکت برای تعدیل‌کردن نیروها، هر بار جان سالم به در ببرند. در صورت امتناع از بهینه‌سازی و به‌روزرسانی مهارت‌هایتان، باید این ریسک‌ها را بپذیرید.

برای درک بهتر این زمینه، مهم است که خود را به‌جای کارفرما قرار دهید؛ آیا ترجیح می‌دهید که شخصی را استخدام کنید که به‌طور مداوم مهارت جدیدی را به رزومه خودش اضافه می‌کند یا کسی که مانند آل‌باندی (Al Bundy) در زمان گذشته‌ دبیرستانش گیر کرده است؟

اگر اهل کامپیوتر هستید، یادگیری زبان برنامه‌نویسی جدید برای توسعه شغلی مستمر بسیار مهم است. اگر اهل هنر آشپزی هستید، یافتن تکنیک‌های جدید بسیار حیاتی است. اگر اهل نوشتن هستید، مطالعه یک موضوع جدید شما را در بازی جلو می‌اندازد. یادگیری مادام العمر باید هدف شما باشد، نه کاری که برای چند سال انجام می‌دهید. هرچه بیشتر یاد بگیرید، از مزایای بیشتری برخوردار خواهید شد و در امر توسعه حرفه ای مداوم پیشرفت می‌کنید.

 

 

۳. درآمدتان را افزایش می‌دهید

با توسعه حرفه ای مداوم، می‌توانید درآمد خود را افزایش دهید. بسیاری از کارمندان پیش‌بینی می‌کنند که فقط برای خودشان جبران خدمت کنند؛ اما این نحوه عملکرد بازار کار و بهبود CPD نیست. سرمایه انسانی، عرضه و تقاضای شما و توافق‌نامه کارفرمای کارمندان مهم است، نه آنچه احساس می‌کنید که به شما تعلق می‌گیرد.

با پیشرفت حرفه‌ای، حتما جهش درآمد خود را خواهید دید؛ این می‌تواند با دستیابی به مهارت‌های جدید، افزودن اعتبار جدید به CV یا ملاقات با افراد داخلی در این رویدادها که می‌تواند به فرصت جدید شغلی منجر شود، محقق شود. اغلب می‌گویند که برای افزایش حقوق، باید هر ۳ سال شغلتان را تغییر دهید.

بیایید صادق باشیم؛ ما کار می‌کنیم تا بتوانیم مواد غذایی را روی میز بگذاریم؛ اگر پول نبود، کنار دریاچه‌ای نشسته بودیم، ماهی می‌‌خوریم و یخ را آب می‌کردیم تا بنوشیم.

۴. مرتبط می‌مانید

در دهه ۱۹۹۰ وقتی اینترنت تازه شروع به کار می‌کرد، در لبه فناوری بودید؛ وب‌سایتی داشتید، در بازاریابی ایمیلی شرکت می‌کردید و حتی با شنیدن پیام نمادین «ایمیل جدیدی دارید» برقی در چشمانتان داشتید؛ آن زمان با تکنولوژی همراه بودید و امروز؟ نه خیلی.

متأسفانه، اگر کاری برای ماندن در لحظه انجام ندهیم، سرانجام بسیاری از ما ارتباطاتمان را از دست می‌دهیم. این فقط در صورتی اتفاق می‌افتد که از یافتن مهارت جدید، گرفتن مدرک در رشته دیگر یا توسعه ویژگی‌های حرفه‌ای فعلی خودداری کنید. در روزهای ناکامی خود گیر نکنید؛ تلاش کنید تا با استفاده از ابزاری که امروزه تقاضای کسب‌وکار و بازار است، نه ۲۳ سال پیش، وارد سال جاری شوید.

۵. فرصت‌های جدیدی را به‌ دست می‌آورید

فرصت-های-جدیدی-را-در-اختیار-شما-می‌گذارد-توسعه-شغلی-مستمر

یکی دیگر از مزایای توسعه و بهبود CPD جست‌وجو کردن فرصت‌های شغلی بیشتر است. متأسفانه، بسیاری از ما انتظار داریم که بدون کشیدن دستگیره، در باز شود. چه از تنبلی باشد و چه از غرور، فقط منتظریم تا فرصت‌هایی پیش روی ما قرار بگیرد؛ نه اینکه در جست‌وجوی آنها باشیم و آنچه را که برای یافتن شانس رشد، لازم است، انجام دهیم. اگر حتی یک قدم برای پیشرفتتان برنمی‌دارید، چطور انتظار دارید که کائنات به شما کمک کند؟

مهم‌ترین نتیجه اصلی و بالقوه توسعه شغلی مستمراین است که شما شاهد چشم انداز جدیدی خواهید بود. هرچه به‌شکل حرفه‌ای‌تری پیشرفت کنید، بیشتر شاهد روش‌های موفقیت خواهید بود؛ از تماس‌های تلفنی موفق گرفته تا سرانجام پیشرفت‌کردن در شرکتی که ۹ سال پیش در آن استخدام شدید.

۶. همچنان به شغل خود علاقه‌مند می‌مانید

در طی یک دوره بلندمدت، افراد نسبت به کارشان بی‌علاقه می‌شوند؛ دلایل مختلفی می‌تواند برای این نارضایتی وجود داشته باشد؛ دلایلی مانند: فرسودگی شغلی، نبود کار جدید، یکنواختی و ناامیدی. نکته اینجاست که فقط به این دلیل که شغلتان چالش‌برانگیز نیست، نباید خود را در حاشیه قرار دهید؛ می‌توانید اقدامی کنید که نه‌تنها به کارتان متعهد باقی بمانید، بلکه با راه‌اندازی برنامه‌ای برای توسعه شغلی مستمر خود، دوباره به شغلتان نیرو و قوت ببخشید.

۷.  شبکه اجتماعی خود را گسترش می‌دهید

برای تقویت CPD بهتر است شبکه اجتماعی خود را گسترش دهید. شبکه اجتماعی شما چقدر بزرگ است؟ نه، درمورد تعداد دوستانی که در فیسبوک (Facebook) دارید یا تعداد دنبال‌کنندگان در توییتر (Twitter) صحبت نمی‌کنیم؛ منظور ما شبکه اجتماعی واقعی شماست؛ ارتباطات صنعتی و حرفه‌ای، رولدکس‌های (Rolodex) شماره تلفن‌تان و منابعی که می‌توانند شما را به افراد مناسب دیگر وصل کنند.

قبل از اینکه این را بدانید، هر هفته با تعداد بسیاری از متخصصان در حال صحبت‌کردن‌، معامله‌کردن، گپ‌زدن و ناهارخوردن هستید.

 

 

۸. حرفه‌ای‌بودن خود را تأیید می‌کنید

به‌طور قطع، می‌توانید به همه بگویید که چقدر حرفه‌ای هستید؛ می‌توانید فریاد بزنید که تا چه اندازه به یک هنرمند علاقه دارید؛ با این حال، اگر نمی‌توانید آن قدم اضافی را بردارید و در پیشرفت شغلی مشارکت داشته باشید، ممکن است نتوانید میزان کارتان را به بقیه دنیا منتقل کنید.

به زبان ساده، اگر این‌قدر شغلتان را می‌پرستید، چرا ثبت‌نام در چند دوره غیرحضوری برای تقویت CPD یا شرکت در سمینارهایی که صنف‌های مختلفی برگزار می‌کنند، کار سختی است؟

۹. به تیمتان کمک می‌کنید

به-تیمتان-کمک-می‌کنید-توسعه-شغلی-مستمر

اگر متوجه شدید که تعداد بیشتری از همکارانتان، به‌ویژه استخدامی‌های جدید، بیش از شما به‌روز، باهوش و پرشور هستند، پس این نشانه‌ای است از اینکه دیگر نمی‌توانید به شرکت یا تیمتان کمک کنید؛ این در مقابل همکارانتان که خواهان کارهای بزرگ، مشتریان مهم یا رسیدن به مدیریت ارشد هستند، امر ناعادلانه‌ای محسوب می‌شود.

اهمیت توسعه شغلی مستمر این است که وقتی در محل کارتان مشارکت می‌کنید، احساس بهتری نسبت به خود پیدا می‌کنید و فقط با نوشیدن قهوه و شکایت‌کردن بیکار نمی‌نشینید.

۱۰. اعتمادبه‌نفس عمومی خود را تقویت می‌کنید

به‌محض اینکه کارتان را شروع کردید، ۵، ۱۰ یا ۲۰ سال پیش در رأس جهان بودید. شما به‌اندازه بی‌گیز (Bee Gees) در نماهنگ زنده‌ماندن (Stayin’ Alive)، اعتماد به نفس داشتید؛ اما امروز هرچه زمان می‌گذرد، توانایی‌ها و زیرکی‌تان کمتر می‌شود.

ممکن است یک روزی به پایین قله موفقیتتان برسید، اما یکی از بهترین مزایای توسعه شغلی مستمر این است که می‌توانید یک بار دیگر به خودتان اطمینان پیدا کنید. پایین‌آمدن از قله موفقیت، به این دلیل نبوده که شما تنبل یا کم‌هوش بودید، بلکه به این دلیل است که شما سال‌هاست که ابزار جدیدی را پیدا نکرده‌اید. استفاده‌نکردن از همین ابزارها می‌تواند به فرسایش و نارضایتی همیشگی نیروی کار منتهی شود.

لائو تزو (Lao Tzu) نوشت: «کسی که دیگران را تسخیر کند، قوی است. کسی که خودش را تسخیر کند، تواناست.» آیا می‌توانید خود و همه سدهایی را که جلوی خود می‌گذارید، تسخیر کنید؟ بگذارید به‌روش دیگری بیان کنیم؛ اگر بتوانید تا این لحظه کتابی درمورد حرفه خود بنویسید، آن را چه می‌نامید؟ نام‌های فراوانی برای انتخاب وجود دارد؛ «انتظارات بزرگ»، «راز مسکوت» یا «این آدم پرمدعا از خوب هم خوب‌تر است»؛ به شما بستگی دارد که از چه عنوانی استفاده کنید.

نکته این است که زندگی حرفه‌ای شما دارای پستی‌و‌بلندی‌هایی خواهد بود؛ اما مهم‌ترین واقعیت در همه این پستی و بلندی‌ها این است که به بلندی‌ها بیشتر از پستی‌ها احتیاج دارید؛ در غیر این صورت، احساس شکست خواهید کرد، از کارتان ناراضی می‌شوید و احساس نمی‌کنید که انجام بهترین کار برای حرفه‌تان ضروری است. بنابراین توسعه حرفه ای مداوم امری حیاتی و اثربخش است.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

00905382359579